Винс Ломбарди
Социалните мрежи изискват постоянно участие и усилия, насочени към създаване на правилната база. За всеки маркетолог или бизнесмен е важно да си поставя цели и задачи, определящи какво иска да постигне чрез всяка конкретна платформа.
"Победителите никога не се предават, слабаците никога не побеждават."
Това важи с пълна сила и за социалните мрежи, където не можете да разчитате на успех с еднократна кампания. За фирмите и брандовете няма смисъл да създават аудитория за събития еднодневки. На този терен побеждават тези, които планират дългосрочно участието и взаимодействието си, която изграждат и развиват свое общество.
"Печели този, който познава своите играчи и може да ги мотивира."
Посвещавайте достатъчно време на това да изслушвате своите партньори, потребители и други участници в социалните мрежи. Не използвайте социалните платформи като поредния формален канал за разпространение на вашето маркетингово послание. Отговаряйте на своите клиенти и потребители в социалните мрежи – това е нещо, което не правят над 70% от компаниите по света. Ако не сте в състояние да осигурите денонощно присъствие 7 дни в седмицата, постарайте се видимо и коректно да информирате всички, кога представител на вашия екип ще бъде на линия и посочете и други начини за връзка с вас.
Няколко думи в заключение:
Най-честия съвет по темата е; "Не създавайте профил на бранда си в социална мрежа, ако нямате намерение и възможност да го управлявате и развивате професионално!", но за съжаление това е и най-пренебрегвания съвет. В работата си ежедневно се сблъсквам с тази действителност и хората, които го правят, в никакъв случай не са от типа хора, които нямат финансова възможност за да си платят на професионалист, а са просто хора, които се смятат за "компетентни по всичко" и са всъщност толкова неграмотни по маркетинг на социалните медии, че дори не могат да осъзнаят каква "figura di merda" /лошо впечатление/ и съответно лоша услуга си правят. И докато си мислят, че са велики, всезнаещи, всеможещи, бранда им търпи пагубната разрушителна сила на лошата репутация и асоциирането му с "евтин" и "некадърен" маркетинг или в най-добрия случай "неподходящ" и "неправилен" маркетинг.