Тези симпатични животинки всъщност са имена на промени в алгоритъма на Google, при които има размествания при значителен брой ключови думи. Целта на Google с тези промени е да накаже спам сайтовете и да подпомогне сайтовете, които са полезни на крайният потребител. Проблемът е, че покрай всички тези некачествени сайтове, бяха наказани и други, обикновени фирмени сайтове, без собствениците на тези фирми да знаят защо са ударени. В такъв случай задължително трябва да направите един добър анализ на Вашият сайт и да видите къде е проблема. По-надолу ще Ви предложа списък с различните причини, заради които Вашият сайт е ударен и какво точно можете да направите, за да го оправите.
Как да разбера заради коя промяна на алгоритъма съм наказан?
Проверете кога сте загубили своя трафик. На този сайт можете да видите дните, когато алгоритмите и техните производни са пуснати в действие. Така, ако сте загубили трафик/позиции в Google на 22 Декември 2012, то значи сте ударен от Panda, което означава, че имате проблеми с Вашият сайт. Ако сте започнали да имате проблеми към 7 Октомври 2012 значи сте ударен от Пингвин, т.е. трябва да оправите линковете към Вашият сайт.
За първи път Google пусна на свобода Пандата в края на Февруари 2011г, като първоначално не важеше за Google.BG. Неговата цел беше да удари всички онези спам сайтове, на които единствената им мисъл е да рекламират нещо си. Основните сайтове, които пострадаха бяха директориите за статии, където хората публикува нискокачествено съдържание срещу линкове към собствените си сайтове, както и много блогове, които имаха само копирано съдържание. За съжаление в пострадалите сайтове имаше и много фирмени сайтове с малко и недотам изпипано съдържание.
Какво направихме, за да възвърнат те своите позиции?
- Премахнахме всички реклами в сайтовете.
- Редизайн
- Премахнете копираното съдържание
- Социални фактори- факт е, че присъствие в социалните мрежи и добавянето на бутоните за тези социални мрежи в сайта е много добър знак към Google, че сайтът е автентичен и има хора, които го следят.
- Статистика- Google използва статистиката на уеб сайта Ви за да реши дали информацията на сайта е полезна за посетители Ви.
- Не употребявайте Black Hat техники- „черното” SEO, т.е. различни тактики, които са забранени от Google.
- Микроформати - през 2012г микроформатите определено станаха неотложна част при onpage оптимизацията на всеки уебсайт, затова е добра идея да ги интегрирате в сайта си, ако не сте го направили досега.
Година и няколко месеца след Google Panda, в края на Април 2012 година Google освободи друго животно от своята зоологическа градина – големият лош пингвин. След като Panda накара самите сайтове да бъдат много по-качествени и полезни на потребителите, сега Penguin наказва сайтовете, които използват спам, за да рекламират и да изграждат линкове към своя сайт. Както предполагам, знаете че до преди Април основната тактика при SEO-то беше – намери си колкото се може повече линкове със текст „ключовата дума” и ще имаш успех. Но на това беше сложен край. При тази промяна на алгоритъма пострадаха доста сайтове, поради простата причина, че много оптимизатори използваха много спам, за да генерират линкове към страниците. За съжаление оправянето на сайтове при наказание от пингвин е доста по-трудно поради факта, че причините са повече и работата при поправката е по-трудна.
Ще бъдете наказани от Google Pinguin, ако:
- Имате спамърски и нискокачествени линкове
- Много от Вашите линкове са с текст „ключова дума”
Начин за процедиране при Penguin наказания
- Направете списък със всички линкове, които сочат към вашият сайт.
- Идентифицирайте проблема. Дали е множеството спам линкове, множество линкове с един и същ текст, липса на участие в социални мрежи или липса на висококачествени линкове.
- Свържете се с колкото се може повече уебмастъри, които да премахнат линкове(да променят текста). Ако не получите отговор от първия път опитайте втори път. Едва тогава използвайте инструмента на Google Disavow, за сайтовете от които не сте получили отговор.
- Направете мега-екстра-супер-дупер-подробен Reconsideration Request. Оттук нататък се молете всичко да е наред, като добра идея е да продължите да работите по силни линкове през това време. При негативен отговор продължете да чистите лошите линкове и да придобивате нови, и преповтарете упражнението с Reconsideration Request в по-късен етап, когато имате повече силни линкове.
Използвана Литература:
Е-книга "Google Panda и Penguin - как да се спасим от Google наказания", автор Бахар Мустафа