
Google Analytics е мощен инструмент за мониторинг на всички аспекти на вашият уебсайт трафик от рефералите до активността в търсачките. След извършването на много малко настройки, можете да получите огромно количество полезна информация за това кой посещава вашият сайт, за какво го използва и как е стигнал до него. Необходимо е много малко практика и ще успеете сами да сесдобивате с тази важна информация.
Определено много скоро след изучаването на Google Analytics, употребата му ще присъства постоянно във вашият работен процес.
Направете вашият Google Analytics акаунт
Преди да започнете работа с Google Analytics трябва да създадете вашият акаунт през техният уебсайт. След успешна регистрация, те ще Ви предоставят уникален идентификатор, който добавяте към вашият сайт. След това, Вие ще имате достъп до информация отнасяща се само до вашия уебсайт. Ще имате достъп и до други сайтове, само ако собственика на дадения сайт Ви го предостави.
След създаването на Google Analytics акаунта ще имате доостъп до него чрез вашата електронна поща.
Необходимо е да предоставите на Google вашия уеб адрес, който бихте желали да анализирате занапред. Препоръчително е да си измислите лесно запомнящ се акаунт на сайта Ви, особено ако ще го използвате за множество от сайтове. По този начин лесно ще ги разграничавате. Следващата необходима настройка е да изберете държавата, за която е създаден сайта Ви. След това избирате съответната часова зона. Например, ако вашият уеб сайт е за България, но голяма част от посетителите са от САЩ е подходящо да изберете тяхната часова зона. Това е така, защото по този начин ще имате по-ясна представа кога през техният ден посетителите предпочитат да използват сайта Ви или ако изберете часовата зона в България ще знаете в кои часове имате по-голяма нужда от персонал.
Поставете Google Analytics JavaScript в страниците си.
Трябва да поставите кода, който Ви предоставя Google Analytics към всяка страница, която искате да проследите. Необходимо е да използвате HTML формат на страниците Ви за поставянето на кода. В случай че използвате WordPress ще трябва да отворите footer. php файла, за да поставите кода.
Прегледайте ефективността на сайта.
След създаването на акаунта Ви и поставянето на кода Google Analytics може да Ви осигури графики, които ще Ви дадат обща представа за характеристиката на сайта Ви. Понякога е възможно на Google да му отнеме 24 часа, за да започне да събира информация от сайта Ви. За да проверите ефективността на сайта трябва да влезнете във вашият акаунт. В центъра на страницата е вашият Уеб сайт профил (Website Profiles), който трябва да прегледате в полето виж репортите (View reports). Най отгоре на страницата има графика, която Ви дава визуално изображение на трафика към вашият сайт през последния месец. Тази графика Ви дава информация от момента, в който сте поставили кода. Възможно е да промените датите за периода, който Ви показва графиката, ако предпочитате да проследите трафика за по специфичен период. Google Analytics Ви дава възможност да сравните два отделни времеви периода.
Под датите има меню за посетителите, което Ви изкарва графика с преглежданията на страниците, колко страници са прегледани на посещение, средно прекарано време в сайта, степента на отпадане или процента нови посещения. Под тази графика има поле за употреба на сайта (Site Usage). То ще Ви показва информация за различни статистики, отнасящи се до трафика на сайта за избрания период към главната графика.
Виждате какво се случва с вашият сайт всеки ден и час.
Google Analytics Ви дава информация за покачването на трафика към вашият сайт през определен период от деня или през определени дни от седмицата. Toва се проверява от меню Посетители (Visitors). Вие може да си изберете дали искате информацията час по час или за всеки ден от седмицата.
От къде идва трафика към моят уебсайт?
Изключително полезно е, че имате възмоност да проследите дали трафика към вашият уебсайт идва от търсачките или други сайтове
линкват към вашият. В десният ъгъл на вашето работно табло (Dashboard) ще откриете информация за петте най-посещавани страници от вашият сайт. След като изберете някоя от тях ще може да проследите кои са основните източници, от които идват
посетителите. Имате възможност да проверите съответният брой посетители от всеки един източник поотделно за дадената
страница. Следващата опция е да разберете кои от тези посетители са уникални или такива, които не са посещавали досега избраната страница през изследваният от вас период.
Друга преференция е да проверите колко време потребителите дошли от съответният източник прекарват в страницата. Също така имате възможност да видите колко от посетителите стигнали до страницата на сайта Ви го напускат без да преглеждат друга страница от него. Другата възможност от това меню е да видите колко от посетителите дошли до дадената страница са отишли до друг сайт през нея.
Въпреки че в началото при работа с програмата е необходимо да се усвоят някой основни технически умения, използването на Google Analytics се превръща в лесно и приятно занимание с времето. Вие ще получите по добра ориентация за информацията, която искате да извлечете от него. Също така, като се има предвид, че използвате продукт на Google, винаги може да се очакват нови опции и възможности за в бъдеще. Проверявайте за всичко ново свързано с програмата, за да използвате Google Analytics професионално.